Historie Sféry bubeníků 

se začala psát 7. 1. 2003, kdy se na doméně Slavycera Mysteria objevil první prototyp nazvaný velmi prostě Fórum bubeníků. S podobnou prostotou byl také zařízen: debata spočívala na jediné straně s vršícími se příspěvky, ukončené formulářem pro jejich vytváření. Zakladatel Bohdan Karásek tehdy zkoušel bubnovat teprve pár měsíců a nápad fóra byl přirozeně podnícen potřebou kontaktu s druhými bubeníky. Ze slibně se rozvětvující debaty docela brzy vyplynul stále akutnější požadavek inovace a tím směrem se tedy začaly upínat další ideje.

B. K., jehož programátorské schopnosti ani zdaleka nestačily k realizaci nabývajících představ, získal pro tento záměr na slovo vzatého odborníka Karla Křehlíka, který se zavázal pracovat zcela bezplatně. Nato B. K. podrobně rozpracoval projekt nové podoby fóra s registrací, pěti diskusními skupinami a instruktážními balíky, a tento projekt byl programátorem postupně naplněn v plně funkční tvar, který zbývalo již jen graficky upravit. V tom se B. K. omezil na poměrně strohé, funkcionalistické pojetí, upřednostňující účel před okázalostí, architekturu systému před architekturou efektů. Sám sebe - pod identifikační přezdívkou Kostka - stanovil prezidentem, posty správců pak bez průtahů přijali nejvýraznější účastníci prvotního ur-fóra: Netopeyr (Bubnování), Atlet (Bubny), Melos (Ze života), Extradrsoň (O hudbě) a Radim (Ostatní).

Fórum, nově nazvané Sféra Bubeníků, bylo experimentálně zpřístupněno veřejnosti 9. 7. 2003. V této době také došlo k prvnímu kontaktu s budoucím sponzorem R - stickem. Ti, které zajímá původní fórum, najdou je zde. Je to kompletní celý rozhovor, jak se poněkud rozbíhavě odvíjel mezi dny 7. 1. až 8. 7. 2003.  9. 11. 2003 se fórum Sféry přesunuje na novou, vlastní doménu, která byla zprovozněna sponzorem Bořivojem Rektoříkem, vyskytujícím se jinak na Sféře pod přezdívkou své firemní značky R - stick. R - stick se rozhodl financovat chod fóra na dobu neurčitou, takže z původní http://www.slavycera.mysteria.cz má od té chvíle Sféra bubeníků doménu druhého řádu na adrese www.sferabubeniku.info.

Po přátelské dohodě s vedením byl na postu správce kategorie Ze života vystřídán Melos, který pro vytížení v jiných aktivitách nemohl dále plně sledovat zdejší dění. 12. 12. 2003 tuto funkci přijímá vaanja a stává se novým, čilým a aktivním správcem. Brzy po novém roce, 22. 1. 2004 se uskutečnilo památné první setkání účastníků tohoto jinak virtuálního fóra. Naživo, nad pivem, v podniku Pivní záležitost (Biskupcova ul., Praha 3). Vstup byl otevřen všem osobám z bubenického světa, ovšem se zřetelným omezením na pražskou lokaci. Účast v abecedním pořádku: Atlet, bizzaro, Marthus, Omar, Radim, R - stick, vaanja. Schůzka začala kolem 19. hodiny a skončila hluboko v noci, kdy organizátor setkání Radim doplácel několik přebývajících čárek na účtu. Dle následných spokojených ohlasů měla akce velmi pozitivní účinek s dalšími perspektivami do budoucna a de facto tak byla založena tradice bubenických srazů.

14. 2. 2004: Další setkání. Tentokrát se odehrálo v hospodě U zpěváčků, kdysi neblaze proslulém doupěti toxikomanů, nyní proměněném v pizzerii pro slušné lidi. Zúčastnili se: Atlet, baskeez, Mlejn, Omar, Radim a vaanja. Z následných ohlasů mohl nezúčastněný vyrozumět například to, že se jedla pizza, bubny a bubnování se probíralo i na názorných příkladech a že nepřišla bubenice Yoko Ono, na niž se všichni byli těšili. 13. 3. 2004 proběhlo v hospodě Stará celnice (domeček poblíž tramvajové zastávky Výtoň) třetí bubenické setkání za účasti Atleta, Atletova kamaráda, baskeeze, Mlejna, R-sticka, Radima, Ropáka, Sasi, Vaanji a Vaška. Interval se počíná usazovat na jednom měsíci a bubenické srazy se tímto pomalu stávají příjemným zvykem, včetně docela ustálené sestavy. Jen Yoko Ono opět nepřišla!

13. 5. 2004: Tento den je dvakrát významný a pamětihodný, neboť se v něm odehrály hned dvě paralelní setkání. Pražské tentokrát zase v Celnici ve složení (dle abecedního pořádku): Atlet, Atletův tajemný kamarád, baskeez, Jan, Radim, Rift, Ropak, R - stick, vaanja. Historicky první setkání brněnských bubeníků se konalo v podniku Kormidlo na Kounicově ulici ve složení (dle téhož pořádku): Kostka, Peťas, Polymorph, Sam Jr., Peťasův spolubydlící také bubeník, kamarád Peťasova spolubydlícího nebubeník, co přijel do Brna na přijímací zkoušky. Pobavili jsme se pěkně, probrali několik ožehavých témat a ze všech stran prohlédli Samovu (ex-vaanjovu) dvojšlapku Giant Step od Sonoru, což byl skutečně delikátní a ohromující zážitek.

Od těchto památných dob pak proběhlo množství dalších pražských i mmimopražských srazů a setkání, mezi které patří např. bubenické workshopy v České Kamenici pod taktovkou Honzy, které prosluly výměnou bubenických i nebubenických zkušeností, laděním bubnů, předáváním poznatků a různých grifů, ale i ubytováním, proslulou kuchyní Honzovy maminky s její famózní houbovkou a gulášem, a v neposlední řadě i koncovkou v místním pohostinském zařízení ....Další významný sraz se odehrál 12. 1. 2006 v pražské hospůdce u Tlusté Myši. Zůčastnil se ho dosud největší počet bubeníků ze Sféry i jejich známých. Rozsáhlou fotodokumentaci této akce lze najít ve fotogalerii na Sféře a podle účastníků srazu se jednalo o jednu z nejvydařenějších a nejrozsáhlejších akcí. Ale pojďme ještě kousek zpátky do historie:

Začátkem r. 2004 se stal provoz na Sféře natolik velikým, že se začaly projevovat některé nedostatky stávající aplikace. Po dlouhodobé debatě s B. Karáskem a ostatními účastníky diskuse na Sféře padlo rozhodnutí portovat ji na phpBB - jeden z nejmodernějších a světově nejrozšířenějších diskusních boardů. Tohoto úkolu se ujal R - stick a dokončil ho 20. června, kdy se Sféra na webu poprvé objevila v novém systému a v novém kabátě. Ve starém rozhraní ji můžete najít na doméně stara.sferabubeniku.info ale již se do ní nedá přispívat.

Nová Sféra bubeníků se koncem r. 2004 a během r. 2005 stala velmi frekventovanou aplikací, kde se řešily všechny možné problémy související s bubnováním. V r. 2005 byl proveden její upgrade a po konzultacích s B. Karáskem a správci fóra byla rozšířena o spoustu dalších možností, mezi které patří např rozsáhlá databáze odkazů, fotogalerie, rozšíření profilu o bubenické informace a možnost nahrávat k příspěvkům soubory. Lze tak přiložit např notový zápis, nahrávku, dokument, obrázek, nebo jakýkoliv další soubor se vztahem k probírané problematice. Vzhledem k její velkosti a obsahu se jí ale bohužel nevyhnuly problémy, spojené s hackerskými útoky, vkládáním spamu a různou další nekalou činností pochybných subjektů. Proto byla věnována velká péče jejímu zabezpečení proti těmto aktivitám tak, aby to její účastníci pokud možno nezaregistrovali. Dá se říci, že se nám tento úkol podařilo splnit a jediná nutná komplikace pro uživatele, kteří chtějí vložit příspěvek, je povinná registrace.

V druhé polovině r. 2005 se objevila nutnost publikovat některé příspěvky, nebo články v nějaké přitažlivější a přehlednější podobě. Po dlouhých diskusích nad formou a obsahem padlo rozhodnutí zprovoznit stránky připojené ke Sféře, kde by se takové články daly publikovat v lepší a přehledné formě. Tento projekt dostal název Magazín Sféry bubeníků, a jako první počin na něj Kostka umístil svou rozsáhlou a unikátní anketu nezi známými českými bubeníky, kterým klade otázky týkající se bubenické činnosti a techniky hry. Magazín byl zprovozněn začátkem roku 2006 zatím na provizorním umístění. V novém hávu a moderním designu byl zprovozněn v červnu 2006.

  Současná struktura Magazínu Sféry bubeníků je přehledně umístěna v sekci Mapa stránek

Fórum Sféra bubeníků je děleno do těchto sekcí:

 • Informace a provoz Sféry: sdělení administrátorů a moderátorů ostatním uživatelům, diskuse o fóru
 • Bubnování: diskuse o bubnování, cvičení, držení paliček, ukázkách a o všem, co se bubnování týká
 • Bubny: o bicích, oblíbené a neoblíbené značky, ladění, péče o bubny, obaly, materiály a spoustu dalších témat
 • K bubnům: zaměřené na hardware, šlapky, činely, paličky a ostatní příslušenství
 • Perkuse a melodické bicí: vše, o těchto nástrojích a vybavení
 • Magazín: diskuse k článkům, uveřejněným v magazínu Sféry
 • Ze života: zaměřené na koncertování, bubenickou praxi, a zážitky
 • O hudbě: diskuse o tom co poslouchat, co se komu líbí a co ne...
 • Srazy, workshopy, výuka: bubenické srazy - aneb kam na pivo, akce, výuka, učitelé, workshopy a vše, co s tím souvisí
 • Ostatní: to, co se nedá nikam zaškatulkovat a souvisí s bubnováním, bubny, hraním, muzikou, nebo i příspěvky uplně od "tématu"
 • Inzerce: kde si můžete podat inzerát a navíc interaktivní - protože na něj můžete čekat od ostatních účastníků různé reakce
 • Archiv: uzavřená témata a archiv první Sféry z dob její vzniku

Sféra bubeníků je spravována týmem s těmito funkcemi:

 • Kostka má na starosti zaměření a věcný obsah Sféry, redakční činnost, schvalování článků, přiděluje a spravuje moderátorská práva. Je zakladatel Sféry a její duchovní otec.
 • R - stick zajišťuje provoz Sféry, stará se o webhosting, doménu, běh, upgrade a funkci fóra, likvidaci spamu a různé nekalé činnosti na fóru.
 • Atlet, bibri, Boosty, Jan, mates, Polymorph, Radim, Sam Jr., sasa a Vaanja jsou moderátoři mající na starosti příspěvky v jednotlivých sekcích fóra, jejich strukturu, přesouvání, mazání a ostatních zásahů vedoucích ke zpřehlednění příspěvků v jednotlivých tématech.