Kupujeme činely
Ideální složení činelů
Zde nabízím několik rad jak postupovat při výběru činelů. Tyto poučky mě osobně předal velký jazzman Louis Bellson a myslím, že za těch 35 let se mnoho nezměnily. Ale výběr se stává složitější, protože v obchodech je stále méně zboží a prodává se přes internet. Zasílání zboží poštou na dobírku má výhody v nízké ceně, ale je celkově v rozporu s tímto konceptem pro dosažení kvalitního zvuku. Pokud budete činely zkoušet v reálu a vyzkoušíte jich hodně, zjistíte, že pouze málo lepších činelů zní stejně.
Protože váš kamarád nebo bubenický idol používá " MegaBronze 20" dry Heavy", tak to ještě neznamená, že budete mít s tím samým typem činelu stejný zvuk. To platí dokonce i když si objednáte ten stejný typ činelu ze stejného místa. Mějte na paměti, že záleží na mikrofonech, místnosti a umístění, no tom jak silně udeříte, rozměru paličky a tvaru její hlavičky atd. to vše ovlivňuje zvuk. Takže i když si pořídíte úplně stejné vybavení, zvukové shody nikdy nedosáhnete. U činelu záleží do kterého místa udeříte, protože to zásadně ovlivní zvuk.
Zde jsou rady jak nato:
Hlavní poučka: Jedno z hlavních pravidel je výběr rychlých (fast) nebo suchých (dry) činelů do muziky, která má složité schéma s mnoha hudebními pasážemi a rychlými změnami. Tak ponecháte v celkovém zvuku prostor pro to důležité o čem tato muzika je. Vyberte zvukově plné (full) činely nebo činely s dlouhým dozvukem do muziky s jednoduchým schématem s málo změnami a málo nástroji, pomůžete tak vyplnit prostor.
krok 1 - vezměte svoje činely (pokud nějaké máte):
Vezměte si k vašemu obchodníkovi svůj ride nebo hi-hat, pokud nějaké vlastníte. Většinou mají vystavené velké množství a můžete vybírat z mnoha značek i modelů. Pokud obchodník u vás velký výběr nemá, udělejte si výlet jinam. (Pokud nemáte svůj ride čtěte dále) Ride je důležitý činel, je to základ bicí soupravy a také základ pro od kterého budete rozšiřovat vaši stávající sadu činelů.
krok 2 – správný čas:
Navrhuji se prodavače zeptat na čas, kdy je v obchodě liduprázdno a příště přijít v tuto hodinu.
krok 3 – poznámka k obsluze:
Když přijedete, řekněte mu (zdvořile), že hodláte chvíli zdržet a vyzkoušet si všechno co mají a požádejte o rady aby se vám lépe rozhodovalo, tedy jestli o to opravdu stojíte.
krok 4 - vezměte si "svoje" paličky:
Paličky dramaticky ovlivňují zvuk jak bubnů tak činelů. Váha, materiál, tvar hlavičky, úhel a síla úderu, to všechno přispívá. Použijte svoje paličky!
krok 5 – zapomeňte na cenu:
Nezabývejte se cenou, je to velmi důležité, více o tom později.
krok 6 – pořadí výběru:
Měli byste vybírat činely v tomto pořadí: hi-hat, ride, první crash, druhý crash, speciální efekty (china, splash, atd.). Je to také důležité. V případě, že chcete vyměnit všechny svoje činely, začněte od nové hi-hat, berte to v popsaném pořadí a nemíchejte nové činely se svými současnými, jinak nedosáhnete dlouhodobějšího uspokojivého výsledku.
krok 7 – srovnání:
Hrajte na vlastní ride (nebo na ride vybraný v obchodě když žádný nemáte) a na vytouženou hi-hat a poslouchejte s ostatními činely. Opatrně na výběr činelu "po paměti" z jiné místnosti nebo prostoru, srovnávejte činely vždy ve stejném prostředí na stejném místě. Například když je místnost hodně prosklená (okna, zrcadla), ujistěte se jak zní vybraní kandidáti i v jiném prostředí. Sklo dělá činely jasnější než jak znějí v otevřeném prostoru nebo ve vykobercované místnosti s menšími odrazy, kde zase znějí tepleji/měkčeji a nebudou tak sykat. A teď k otázce rozpočtu: pokud najdete činel který se vám opravdu líbí, ale nemůžete si ho dovolit, použijte ho jako referenční při hledání zvukově podobného z cenově nižší kategorie a nebo lépe, našetřete víc nebo kupte raději míň kusů kvalitních než více nekvalitních. (to se snadno řekne, že?).
krok 8 – záležitost vzdálenosti:
Jakmile zúžíte okruh výběru, nechte na činely zahrát někoho jiného a poslechněte si činely z druhého rohu místnosti, budou znít jinak. A hledisko, že bude hrát pro posluchače je velmi důležitý a často přehlížený krok při pořizování činelu.
krok 9 – buďte soudcem i porotou:
Je to důležité, nechte prosím rozhodovat pouze svoje uši, zapomeňte co řekli ostatní lidé, jděte kupovat činel "X", nedejte na rady stylu tenhle typ nebo značku nekupuj. Budete tak spokojenější, takže si zbytečně nezužujte obzor a nekupujte nic co jste neslyšeli. Vyslechněte si názory na kvalitu a zákaznickém servisu.
krok 10 – záležitost věku:
Všechny činely věkem zrají, zvukově měknou - mějte to na paměti. A nezáleží jak moc nebo jak činely čistíte. Proto byste měli kupovat činely trochu jasnější než byste vlastně chtěli. Mnoho ostřílených profíků vyhledává starší použité činely právě z tohoto důvodu, chtějí ten vyzrálý - měkčí tón, jaký všechny činely časem dostávají.
krok 11 – pozor na únavu:
Uši se snadno přesytí hlasitým zvukem a frekvencemi, které činely vydávají. Nekupujte činely druhý den ráno po večerním koncertě nebo hned po cvičení. Nechejte uši odpočinout a nějakou dobu předem nehrajte. Pokuste se projít výběrem rychle a řiďte se při tom instinktem. Čím pohotověji budete postupovat, tím více budete ke konci vědět co vlastně hledáte.