Biografie autora
Scott Johnson je "Prof.Sound"

Přezdívky Prof.Sound dostal od lidí na diskusním fóru pro své vědomosti a čas, který věnoval popisu umění ladit. Žije v Indianapolis v USA, hraje od svých 13 let. Vyrostl v Chicagu, v 17 letech vlastnil a provozoval první studio. Je zaměřený na rock, progresivní rock a country. Krátce se osobně učil u jazzového Louis Bellsona. V roce 1975 se přestěhoval do Nashville. Navrhl a zařídil nahrávací studio pro společnost Harrison systems, přední společnost zabývající se hudbou, filmem a produkcí studiové elektroniky.

Navrhl zapojení pro mobilní zvukařské společnosti, stejně tak i reprobedny a odposlechy. Pracoval pro nebo v mnoha nahrávacích studiích a stejně tak pro mnoho špičkových country skladatelů kajících na svých kontech multiplatinové nahrávky a zlaté hity Zvučil a studiově i živě bubnoval. Začátkem 80. let opustil hudební průmysl založil společnost, která je dnes považována za jednu z technologicky nejpokročilejších v oboru recyklace elektroniky a separace smíšených polymerů.

V roce ‘98 začal pro svoje osobní potěšení znovu hrát a plánuje  studio speciálně pro nahrávání bicích zaměřené na lehký jazz a country. Příležitostně stále pracuje a je posedlý stavěním DAW.

Poznámka autora

Muzikální schopnost hrát na bicí nástroje není synonymem pro jejich technické porozumění a naopak nemusíte umět hrát na bicí, ale můžete je naladit nebo vysvětlit jak vzniká zvuk bubnu Bible ladění bicích nástrojů je můj pokus udělat umění ladit bubny srozumitelné, zaměřit se na detaily, které chybí v jiných materiálech a odpovědět na časté dotazy. Nevím samozřejmě vše, ale při nákupu nové soupravy jsem se setkal s tolika různými dezinformacemi, že sem pocítil nutnost předat přesné informace o technické stránce bubnů, výběru blan a ladění. Tato bible je tedy mým pokusem shromáždit všechny tyto informace na jedno místo a za tu nejlepší cenu, zadarmo.

Autorovo vybavení:

Hraji na bicí Yamaha Maple Custom dle vlastního výběru, nikdo mě nesponzoruje. Zjistil jsem, že kvalita je u Yamahy super, žádné nedostatky ve zpracování. Nejsou to nejvíce rezonující bubny na trhu, myslím, že je rezonance regulovaná. Naleznete mnoho profesionálů hrajících na YAMAHA Maple Custom, tak jako spoustu jiných hrajících na jiné značky. Souprava odráží moje představy o zvuku, který je pro mě ten pravý. Mám rád jasnost a vřelost javoru. Jasnost to je dobrý příklad vyjádření zvukové charakteristiky této soupravy, když použijete dělení zvuku na tří pásma: basy (vřelost), středy (ostrost), výšky (jasnost). Existuje pouze jedna skutečně výborná souprava a to taková, která vás inspiruje k podání nejlepšího výkonu a odráží vaši osobnost.

Souprava:
Yamaha Maple Custom, rozměry 10x9, 12x10, 14x12, 16x14, 22x16. Povrch: Black Maple, pozlacené mušle, zavěšení všech tomů systémem YESS. Ráfky: lité hliníkové na tomech, javorové na kopáku, na bubínku dle modelu

Hardware:
YAMAHA 800 series

Činely:

  1. Paiste Signature Series
  2. Sound Edge Hi-Hat (14")
  3. Fast Crash (15")
  4. Fast Crash (16")
  5. Fast Crash (18")
  6. Dry Heavy Ride (20")
  7. Flat Ride (18")
  8. Splash (10")

Mikrofony, které většinou používám:

  1. snare - Batter Side: Shure Brothers SM57-LC;
  2. snare - Resonant Side: Audio Technica ATM3528, Shure SM98 nebo Beyer M101
  3. velký buben:  AKG D112 nebo RE20
  4. tomy: AKG C418
  5. floor tomy: Sennheiser 421 – 70's series
  6. overheady: Shure SM81-LC's
  7. hi-hat: Audio Technica ATM3528

sluchátka:
Beyer 550

Blány:

  1. kopák: většinou Aquarian Superkick III Coated Batter do páru s Evans Ebony EQ3 Resonant s otvorem 4-1/2” mimo střed.  Ve všech případech používám tlumící polštář DW zakrývající 15% každé blány.
  2. tomy: různé, ale většinou Evan’s G2 Coated Batter a G1 Coated Resonant.

Malé bubny:

  1. 14 x 5 1/2 Brass Snare Drum; Manu Katche Signature Model; lité ráfky; blány: Ambassador Coated nebo Genera Snare, Diplomat Snare Side; ladící metoda č.1 popsaná v této "BIBLI", hrací utaženější než rezonanční.
  2. 14 x 6 Maple Snare Drum; Anton Fig Signature Model; dřevěné javorové ráfky z 19 vrstev; blány: Ambassador nebo Evans Coated batter a Ambassador Clear Snare side; ladící metoda č.2, kde je hrací povolenější než rezonanční, která je asi o 3 noty výš.
  3. 14 x 5 1/2 Steel Snare Drum; Phonic 400 60's éra; blány: Ambassador Coated batter a Diplomat Snare Side; ráfky ocelové třikrát ohýbané; blány dle výšky ladění, ladící metoda č.3.
  4. 14 x 5 1/2 Steel Snare Drum; Rodgers Dynasonic 60's éra; blány: Evan's Genera Snare Coated a 200 Hazy Snare Side; ráfky ocelové třikrát ohýbané; blány dle výšky ladění, ladící metoda č.3.
  5. 14 x 3 Brass Snare Drum; Pearl FreeFloat Model; lité ráfky; blány: REMO Ambassador Coated batter a Ambassador Clear Snare side; laděno tak aby rezonanční blány byla o 2 noty nad hrací blánou. Na všech svých malých bubnech používám různě široké tlumící mezikruží.

překlad Sam Jr. 2008 ©

<<<  předchozí   obsah