Ladění malého bubnu

metoda č. 1 (tlustý a šťavnatý zvuk)
Předpokládá se středně tlustá jednovrstvá blána jako Evans Genera Batter, REMO PowerStroke nebo Aquarian Studio X, všechny Texture Coated, apod. v kombinaci s tenkou čistou rezonanční blánou jako je REMO Diplomat nebo Evans Genera Hazy 200 Snare. Cíl je kontrolovat zvonění, výrazný zvuk, dobrá artikulace a odraz paličky. Pro otevřenější zvuk použijte pískovanou REMO Ambassador, Evans G1 nebo Aquarian Satin Texture.

Poznámka: Malý buben budeme ladit bez namontovaného strunění.

  1. Začneme nasazením spodní/rezonanční blány a budeme ji ladit dříve než nasadíme hrací blánu, protože tak můžeme dostat z rezonanční blány nejnižší čistý basový zvuk, tak jek je popsáno v kapitole "Ladění rezonanční blány - začátek postupu".
  2. Po dosažení tohoto nejnižšího čistého zvuku se postup trochu liší. Na rezonanční straně utáhneme každý šroub o 1/2 a celou otáčku a srovnáme rovnoměrné vypnutí blány. To je dobrý startovní bod.
  3. Hrací blánu ladíme podle postupu v kapitole "Ladění hrací blány", tak jako pro tomy.
  4. Když dosáhnem nejnižší tón hrací blány, poslechneme a vyzkoušíme jaký máme z bubnu pocit. Předpokládá se, že budete ladit nahoru až na 3 až 5 tónů výš než máte naladěn nejmenší tom.
  5. Takto dosáhneme excelentní reakci paliček i metliček, hrací blána je nyní naladěna výš než rezonanční a můžeme mít komplex, že rezonance spodní blány je malá. Tento pocit můžeme kontrolovat napnutím struníku (bude diskutováno níže).
  6. Pokud je tedy po utáhnutí hrací blány a zapnutí struníku rezonance příliš malá, přitahujte spodní blánu o 1/4 otáčky na každém šroubu až do požadované rezonance a rekce paličky.
  7. Skočte do kapitoly "Malý buben – extra návod na ladění" a "Struník - instalace".

metoda č. 2:
Vhodné pro Pop top 40 - nezadušený zvuk preferovaný mnoha studiovými hráči

Poznámka: ladíme bez namontovaného strunění

  1. Vyměňte blány jak je popsáno v 1. metodě.
  2. Nalaďte hrací blánu výškově identicky s rezonanční blánou.
  3. Pak přitáhněte rezonanční blánu o 3 tóny nad hrací blánu.
  4. Skočte do kapitoly "Malý buben – extra návod na ladění" a pak na "Struník - instalace".

metoda č.3
Vysoce rezonující, přenese nejvíce z korpusu

Poznámka: ladíme bez namontovaného strunění

  1. Vyměňte blány přesně jako v metodě č. 1, použijte jednovrstevnou netlumenou pískovanou hrací blánu a jako rezonanční Diplomat clear nebo Evans Hazy 200 snare side. Pro trochu vřelejší, měkčí ale o rezonanci oříznutější zvuk pak rezonanční blánu Ambasador Snare, Aquarian Classic nebo Evan's Hazy 300.
  2. Nalaďte hrací blánu výškově identicky s rezonanční blánou.
  3. Nyní utahujte zlehka pouze spodní blánu a pozorně poslouchejte tón a zónu ve které se zrovna nacházíte až do bodu s největší rezonancí.
  4. Skočte do kapitoly "Malý buben – extra návod na ladění" a pak na "Struník - instalace".

Malý buben – extra návod na ladění

  1. Používejte vzestupné ladění jako pro tomy, ale spíš než utahování hrací blány utahujte blánu spodní.
  2. Laďte do kříže nebo ještě lépe použijte 2 klíče. Tenká rezonanční blány je náchylná vytrhnutí z ráfku pokud utahujeme jednu stranu blány více než druhou, utahujte tedy rovnoměrně po malých dílcích.
  3. Nemůžeme ladit buben někde mezi 1. a 2. ladící metodou, to znamená, že interval mezi blánami musí být vždy 2-3 tóny, pouze můžeme ladit buben celkově výš, i malá změna v ladění jedné blány může způsobit rušení fází a výsledkem je utlumení nebo úplné "zabití" bubnu.
  4. Pokud chcete tlustý mokrý zvuk ponechte spodní blánu naladěnou nízko bez ohledu na to, jak máte naladěnou vrchní blánu.
  5. Pokud chcete artikulovanější řezavější zvuk utáhněte spodní blánu a vrchní ponechte níže.
  6. Napětí ve struníkových lůžcích také kontroluje jakou ránu cítíte v žaludku. Pokud je blána hodně utažená, struník si tak nemůže dobře "sednout".